Rok złej zmiany dla Polski, dla Słupska


To był zły rok dla Polski. Zły w polityce wewnętrznej i zagranicznej. To był rok polityki opartej na kłamstwie i obniżaniu autorytetu Polski. Na kłamstwie, tak na kłamstwie, od tego ta ekipa rozpoczęła. Pamiętacie Państwo, kto miał być ministrem obrony narodowej? Ta wspólna konferencja kandydatki na premier Beaty Szydło i Jarosława Gowina, „jako najbardziej prawdopodobnego kandydata na szefa MON”. Oczywiście, te słowa klucze posłużyły później jako pretekst do stwierdzenia, że przecież nic nie było powiedziane na sto procent. Konferencja jednak była następstwem kompromitujących słów wypowiedzianych przez Macierewicza i słusznie PiS uważał, że jak nie stwierdzi, że nie będzie go w rządzie, to może nie wygrać wyborów. A więc pokazano Gowina, jako przyszłego szefa MON.

Partia ma w nazwie słowa prawo i sprawiedliwość, ale traktuje to dość użytecznie. Rozpoczęto więc kadencję od ułaskawienia Mariusza Kamińskiego byłego szefa CBA i między innymi byłego wiceszefa tej służby Macieja Wąsika. Często słyszymy przez ten ostatni rok, że prawo musi być przestrzegane i nie może być równych i równiejszych, ale są…

Dużo słyszeliśmy w kampanii, ba dalej to słyszymy, że rząd PiS będzie wspierał mniejsze ośrodki oddalone od dużych aglomeracji. Tylko jak się do tego mają fakty na naszym przykładzie??? Znów musimy walczyć o drogę ekspresową S6, ponad rok temu ogłoszono przetargi na wszystkie odcinki w województwie pomorskim, nowa władza ich do tej pory nie rozstrzygnęła, a przedstawiciele rządu poddają w wątpliwość konieczność realizacji tej inwestycji. Do dziś nie rozstrzygnięta sprawa dwóch torów na odcinku Lębork-Słupsk. Rekompensaty za tarczę antyrakietową? Nawet o tym nie chcą rozmawiać.

Miało być 500 na każde dziecko, jest od drugiego. Wykluczono z tego programu 3 miliony dzieci i blisko 2 miliony rodzin, wykluczono w znacznej części samotne matki i wszystkie dzieci z instytucjonalnej pieczy zastępczej. Miały być bezpłatne leki dla seniorów, są niektóre leki i nie dla wszystkich seniorów. To ciekawe, że granice wieku ustalono na 75 lat, a kiedy my podnosiliśmy wiek emerytalny do 67 lat, twierdzili, że skazaliśmy Polaków na pracę aż do śmierci.

Nie będę pisał o Trybunale Konstytucyjnym, o którym już kilka razy w tej rubryce pisałem. Prawo rzeczywiście tylko w nazwie partii, bo niestety i prezydent i premier je łamią. Polityka zagraniczna? Przez osiem lat konsekwentnie budowaliśmy naszą pozycję w Unii Europejskiej. Najpierw Jerzy Buzek został szefem Parlamentu Europejskiego, Janusz Lewandowski komisarzem do spraw budżetu, a następnie Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej. Miało to także konkretny wymiar finansowy, kiedy nasza ekipa wynegocjowała rekordowe środki z budżetu UE dla Polski. Jaka jest dziś pozycja w UE?, szkoda słów. Dobrze, że mamy budżet wynegocjowany jeszcze przez PO.

Zmiana jest dobra, tylko wtedy, kiedy jest dobra.

Zbigniew Konwiński

Od urodzenia jest mieszkańcem Słupska, tu zdobył wykształcenie wyższe z historii i doświadczenie zawodowe kierując m.in. słupskim oddziałem RUCHu. W wieku 24 lat po raz pierwszy został radnym Słupska. W 2006 roku obejmuje stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej w Słupsku, a rok później zostaje wybrany na posła. Funkcję tę sprawuje do dziś.